Sajnálatos módon a mi gyerekeink között elég gyakori, hogy az édesanyák és mindenféle fejlesztő-és gyógypedagógus bármiféle próbálkozásai ellenére a darabos ételre való átszoktatás mégsem sikerül. A sok kudarc miatt az anyák fel szokták adni a harcot, pedig ilyenkor is van megoldás. Magyarországon még nem elterjed – pedig nagy szükség lenne rá – az etetésterápia. Néhány korai fejlesztő központban és privát rendelésen elérhető MÉG csak a szolgáltatás. Reméljük, a sok jelentkező, és a sok pozitív tapasztalat meghozza gyümölcsét, és elterjedt terápiája lesz a táplálkozási zavaros lurkóknak.
Külföldön elterjedt, még a felnőttek körében is, akik bár esznek darabos ételt, de gyes esetekben irtóznak az egészséges étkezéstől, zöldségektől, gyümölcsöktől. Egyes tévécsatornák még műsort is készítettek, hogy hogyan tudják a terapeuták ezeket a felnőtteket visszaszoktatni a normál étkezésre. Eredményes munkájukat mi is meg tudjuk nézni a televízióban.
Mi is a lényege? Első lépésként a gyermek izomzatát és légzését vizsgálják meg a szakemberek. Ha nem találják megfelelően fejlettnek (túl laza/túl feszes izmok, aszimmetria, kapkodó légzés/nem tud orron át levegőt venni, stb.), akkor ezen területek intenzív fejlesztése kerül előtérbe mindaddig, míg megfelelő állapotú lesz a normál étkezés kivitelezéséhez. Ekkor kezdődik meg helyes ülő testtartásban (fejet ne tudja sem előre-sem hátraszegni a gyermek, törzs- láb-térd 90 fokos szögben, talp a talajon) a szájkörüli izmok erősítése, ingerlése. Ekkor mutatja meg a különböző fogásokat, praktikákat a terapeuta nekünk, melyeket otthon is végre kell hajtsunk gyermekünk étkezéseinél.
gyümölcscumi
Az új ételek, új ízek bevezetésénél használhatunk “gyümölcscumit”, melynek hálója segít megakadályozni a kisebb darabok leharapását, a daraboktól való fulladás veszélyét. Egyéb eszközöket is tud mutatni a terapeuta, de nagyrészük némi odafigyeléssel otthon is elkészíthető. Az itatást célszerű sűrűbb folyadékkal kezdeni, folyékonyabb puding, joghurt, stb. Semmiképp se erőltessük sem az ételeket, sem az italokat.
Mivel minden gyermek más és más, így a terápiák menete, kialakítása sem egyforma. Minden gyermekre külön időt szentelnek, mindenkire külön odafigyelnek, személyre szabott feladatot kapnak a szülők. De nem megy egyik napról a másikra. Hosszan tartó, fáradtságos, munkaigényes feladat, melynek eredménye egy egész életen át tart. Ha már tényleg más nem segít, megéri kipróbálni 🙂
Magyarországon legelterjedtebb helyszínek a teljesség igénye nélkül:
– Mackórendelő, Budapest II. ker, Nagyajtai utca 15. WEB
– Odú fejlesztőközpont, Szeged, Gáspár Z. u. WEB
Nagyon érdekesnek tűnik ez a terápia, kár, hogy eddig nem hallottam még róla. Remélem, minél hamarabb elterjed hazánkban is!